BALIKESİR DURSUNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma haftası

12 Mart İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma haftası

 

 

12 Mart İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 95. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma haftası kapsamında Üçeylül İlkokulu ve Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından,Nene Hatun MTAL Çok Amaçlı Salonu’nda “AKİF’İ ANLAMAK” adlı program düzenlendi. İlçemiz Liselerinden 140 öğrencinin katıldığı anma programında Milli Şair’imizin Milli Mücadele’ye katkıları, ahlaki ve insani değerleri, cehalet ile mücadele edilmesi gerektiği, İslam dininin doğru anlaşılması için verdiği mücadelesi anlatıldı.

Programa katılan lise öğrencilerimize Mehmet Akif ERSOY’un kişiliğini, karakterini, milli ve manevi değer yargılarını Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni, Farabi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet KÖSE sundu. Aynı Okulun Tarih Öğretmeni Gözde Ünsal BAŞOĞLU ise Mehmet Akif’in Milli Mücadele’deki yeri ve önemini anlattı.

Edebiyat Öğretmeni Yeliz YENİOĞLU İstiklal Marşı’nın yazılış sürecini anlatırken, öğrencimiz Ahmet Talha BEYTAŞ İstiklal Marşı’mızı okudu. İlçemiz lise öğrencileri programı ilgiyle takip ederek Mehmet Akif’in az bilinen yönleriyle ilgili bilgi sahibi oldular. Kendilerinden “Âsım’ın nesli diyordum ya, nesilmiş gerçek, İşte çiğnetmedi nâmusunu çiğnetmeyecek.” şeklinde bahseden Akif’e layık bir nesil olacaklarını program boyunca gösterdikleri alakayla bir kez daha gösterdiler.

İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz? 
Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işte gerek.
Lafı bol, karnı geniş soyları taklîd etme; 
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek!

Mehmet Akif Ersoy’un gençlere öğütlerini içeren bu dizelerin ardından, onun çok sevdiği sünnetlerden olan Asr Suresi’nin okunması ve bu vatanın istiklali içincanlarını feda eden tüm şehitlerimiz için Fatiha Suresi’ninokunmasıyla program sona erdi.

Akif’in de dediği gibi: “Allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın.”

25-03-201625-03-201625-03-201625-03-2016

Bozyokuş Mahallesi İsmail Dayı Caddesi No 44 10800 Dursunbey/BALIKESİR - 0 266 662 23 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.