BALIKESİR DURSUNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atma Değerlendir Meslek Okullarını Güçlendir Projesi Semineri

Dursunbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü’nün girişimleri sonucu Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) tarafından hayata geçirilen ADMOG (Atma Değerlendir Meslek Okullarını Güçlendir) Projesi hakkında öğrencilere 2 saat süren bir eğitim verildi.
Atma Değerlendir Meslek Okullarını Güçlendir Projesi Semineri

Seminere TAYSAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve Proje Eş Liderleri Çağatay Dündar, Özge Özen Kural; Tezmaksan Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. Müşteri İlişkileri ve Mali İşler Koordinatörü Yalçın Paslı, ADMOG Proje Koordinatör ve Sorumluları Pınar Yurdakul ve Burak Odabaş katıldı. Türkiye ve Dünyada sanayideki önemli gelişmeler hakkında bilgi verildi. Proje hakkında bilgi veren Türkiye’nin tanınmış iş dünyası yöneticileri “ADMOG, Mesleki eğitimin desteklenmesi amacıyla TAYSAD tarafından yürütülen bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu projenin temel hedefi, sanayiye daha kalifiye eleman yetiştirmeye aracı olmaktır. ADMOG, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak; sanayi, işletmeler ve okullar arasındaki işbirliğini pekiştirmektedir. Projeye katılım, yeni ve kullanılmış alet ve makineler ile gerçekleştirilebilir. Bu proje ile işletmeler ve okullar arasında, beceri eğitimine yönelik katkıda bulunulmaktadır. Sadece TAYSAD üyelerine yönelik bir proje olmayıp, tüm sanayicilere açıktır. Başlatıldığı 2013 yılından bu yana, 81 ilde 215 okula 5224 aletin gönderimi gerçekleştirilmiştir.”  dediler.

Proje Eş Lideri ve Sismak Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Özge Özen Kural ise, “Uzun zamandır genel eğitim sisteminde yaşanan değişiklikler nedeniyle, meslek liselerinin tercih edilirliği ciddi oranda azaldı. Üniversite eğitimi sebep gösterilerek, meslek lisesi dışında kalan liselere geçişler rağbet görür hale geldi. Elbette eğitim seviyesi yüksek bir toplum olmak güzel ama kalkınmış bir toplum olmak için bilginin kullanılması, verimliliğin arttırılarak katma değer yaratılması gerekmektedir. Maalesef bizde durum pek öyle seyretmiyor. Üniversitelerden mezun olmuş, ara eleman olmayı kabul etmeyen işsiz orduları oluşturuyoruz. Yaptığı iş her ne olursa olsun, değer yaratmayı ilke edinmiş olmak çok önemli. Kısacası amaç, salt üniversite mezunu olmak değil; toplum için fayda üretmek olmalıdır. Otomotiv sektöründe, mevcut durumda meslek liselerinin yetiştireceği ara elemanlara oldukça fazla ihtiyaç var. Meslek liselerinin müfredatı yeterli gibi gözükse de uygulama pek öyle seyretmiyor. Çoğunlukla teorik bilgi ağırlıkta, pratikte ise ciddi eksiklikler mevcut” dedi.

 

10-11-201710-11-201710-11-201710-11-2017

Bozyokuş Mahallesi İsmail Dayı Caddesi No 44 10800 Dursunbey/BALIKESİR - 0 266 662 23 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.