BALIKESİR DURSUNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Kahramanlarımız Hünerlerini Sergileyecek

Yurtdışında FIRST LEGO League ( FLL ) ismiyle bilinen, birleştirici, eşitleyici, özgüven sahibi, sorgulayan, takım halinde, toplumsal anlamı olan, çözümler üreten bir gençlik yetişmesi için düzenlenen bu turnuva; ülkemizde “Bilim Kahramanları Buluşuyor” adı altında destekçi ve gönüllülerin katkısıyla 2004-2005 sezonundan beri düzenlenmektedir. 
Bilim Kahramanlarımız Hünerlerini Sergileyecek

Amacı;  bilimi toplumun odak noktası haline getirmek, gençleri erken yaşta temel bilimlere çekmek, gençlerin takım çalışması becerilerini arttırıp, toplumsal sorunlarına çözüm bulmak, zaman içinde fikirlerin katma değerli üretime dönüşmesinin yollarını açmaktır.

Geçen yıllardan farklı olarak bu yıl Soma maden kazasıdan doğrudan etkilenen gençlerin yaşamlarının normalleşmesi sürecine katkıda bulunmak amacıyla Allianz’ın desteğiyle yürütülmekte olup bu proje kapsamında 17 takım ( 170 çocuk ve genç)  turnuvalara katılacaklar.

Bu kapsam dâhilinde soma projesi adı altında Ege Bölgesinde madencilik yapan ilçeler belirlenmiştir. Bu ilçelerden biride Balıkesir Dursunbey olmuştur.  Dursunbey Milli Eğitim Müdürlüğü bu proje kapsamında bir maden bölgesi olan Söğütyüzü bölgesindeki Kavacık Ortaokulunu seçmiştir.

Eylülün son haftası Beden Eğitimi Öğretmeni Mehmet KILINÇ ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Gonca KANAT gönüllü koç olarak seçilmişlerdir.

24-26 Ekim Tema toplantısı yapılmıştır (Bursa). Gönüllü olan bütün koçlar katılmıştır. Turnuva hakkında bilgiler verilmiş robotik kursunda ise koçlara örnek robotlar yaptırılıp program yükleme öğretilmiştir.

Katılımcılar; çocuk ve gençler 9-16 yaş arası, takımlar 4-10 kişi ve takım koçu 18 yaş üstüdür.

Sezon içeriği; takımları oluşturup robotları programlamak, test etmek, bir fikir bulup araştırmak, çözüm bulmak ve bir proje oluşturmaktır.

Turnuvalar üç bileşenle organize edilmektedir: robot oyunları, özdeğeler ve proje. Turnuva gününde, sezon turnuvasında belirlenen görevler için turnuva masasında 2,5 dakikalık robot oyunu, sezon teması doğrultusunda hazırlanan çözümlerin proje jürisine sunulması, robot tasarım ve yazılımını anlatmak için robot tasarım jürisine sunumu ve takım ruhunu göstermek için özdeğeler jürisine sunum gerçekleştiriliyor

 

Çocukların kazanım olarak; işbirliği ve takım çalışması becerilerinin artması, farkındalık toplumsal problemlere çözümler, özgüven oluşturulması, kendini ifade etme becerileri kazanması, bilimin eğlenceli olduğunun farkına varılması ve gelecekte mühendisliğe ilginin artması hedeflenmiştir. 22 Şubat 2015 tarihinde Bursa’da yapılacak turnuvada öğrencilerimiz ilçemizi temsil edeceklerdir.

 

Bozyokuş Mahallesi İsmail Dayı Caddesi No 44 10800 Dursunbey/BALIKESİR - 0 266 662 23 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.