BALIKESİR DURSUNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde Yeni Dönem Başlıyor

Mesleki Eğitim Merkezleri´nin değişen Çıraklık Eğitim Yönetmeliği ile ilgili ilçemizde bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Mesleki Eğitimde Yeni Dönem Başlıyor

Dursunbey Öğretmenevi toplantı salonunda, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit GÖKDEMİR, Şube Müdürleri Ahmet HAYAT ve Ahmet KÖSE, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Oğuz ÇAKIRCALI, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf SON, Dursunbey’deki Ortaokul Müdür, Müdür Yardımcıları, İlçedeki tüm Rehber Öğretmenler, Mesleki Eğitim Merkezi İdareci ve Öğretmenleri ve basın mensuplarının katılımı ile kahvaltı yapılıp daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit GÖKDEMİR’in açılış konuşması, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf SON’un yeni çıraklık eğitimi sistemini tanıtması ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Yavuz ERBAŞ’ın çıraklık eğitimindeki yenilikler konulu sunumları ile Çıraklık Eğitiminde yeni sistemin tanıtımı yapıldı.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit GÖKDEMİR, yaptığı konuşmada “Nitelikli insan kaynağı, sürdürülebilir kalkınmanın en önemli unsurlarından birisidir. Nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde ise mesleki ve teknik eğitim yadsınamaz bir öneme haizdir. Kalkınmışlık düzeyi yüksek olan ülkelerin mesleki ve teknik eğitime verdikleri önem, bu yaklaşımı güçlü bir şekilde desteklemektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de mesleki ve teknik eğitime olan talep, artış eğiliminde olup politikalar bu gerçek göz önüne alınarak belirlenmektedir.” dedi.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf SON, “Her birey eğitimin sonunda iyi, kazançlı bir iş hedeflemektedir. Bu hedefe giden yol yanlış seçildiğinde doğru adresi bulma şansımız yoktur. Doğru mesleğe yönlendirilmemiş öğrenciler mezun olduklarında mesleğini sevmeyen, mutsuz bireyler olarak toplumda yerlerini almaktadırlar. Başka bir meslekte çalışmaya başladıklarında, mesleğin vasıfsız elemanı olduklarından iş güvencesiz, ücreti düşük bir şekilde çalışmaktadırlar. Ortaokul sonunda yapacakları tercihlerde doğru mesleği seçen öğrenciler iş hayatında mutlu olacaktır.

 

Mesleki Eğitim Merkezi olarak, yeni çıraklık eğitimi sistemi ile öğrencileri gerçek iş ortamında devlete yük olmadan, vatanını seven, helali haramı bilen, manevi değerlerini üstün tutan, müşteri memnuniyeti önceliği olan kalfa ve ustalar olarak yetiştirip ilçemizin ve bölgemizin vasıflı eleman ihtiyacını karşılamak istiyoruz. Burada asıl sorumluluk öğrencileri yönlendirme aşamalarında siz değerli idareci ve rehber öğretmenlerimize düşüyor.  Öğrencilerimizi hayatları boyunca mutlu etmek için iyi bir mesleğe yönlendirerek yetişmelerini sağlamak hepimizin sorumluluğundadır.” Teşekkür ederim diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Yavuz ERBAŞ yaptığı sunumla çıraklık eğitim sistemindeki değişiklikleri anlattı. Bu değişiklikler;

 

  •          Çıraklık Eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. Ortaokul mezunu her yaştan kadın ve erkek çırak olabilir. Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunları da çırak olabilirler.
  •          Çıraklara asgari ücretin en az %30’u kadar ücret ödenmesi zorunludur. İşveren tarafından çıraklara ödenecek ücretin 3’te 2’si yani mevcut durumda 420 TL’nin 280 TL’si devlet tarafından karşılanacaktır.
  •          Çıraklık eğitimi dört yıl olmuştur. 11. sınıf sonunda Kalfalık Belgesi 12.Sınıf sonunda Ustalık Belgesi alınacaktır.
  •          Çıraklık eğitiminden mezun olanlar, Açık Liseden fark derslerini vererek çalıştığı mesleğinin Meslek Lisesi Mezunu olacaklardır. Çıraklara Üniversite okuma hakkı tanınmıştır.
  •          Çıraklık eğitimi bir gün okulda, beş gün işletmede devam etmektedir. Öğrencinin Atölyesi işletmesidir. Bu durum devlete ekonomik olarak katkı sağlamaktadır. Devletimiz atölye kurmaktan, makine ve cihazlar almaktan, temrinlik malzeme temininden kurtulmaktadır.
  •          Çıraklık Eğitiminden mezun olanlara iş kurmada, Devlet 50.000 TL hibe, 100.000 TL faizsiz kredi verecektir.
  •          Mesleki Eğitim Merkezleri 2017 yılı TEOG tercihlerine açılacaktır.
  •          Çıraklık Eğitimde 52 alan ve142 meslek dalı mevcuttur. 142 dalda kayıt alan Mesleki Eğitim Merkezimiz, 142 bölümü olan bir mesleki ve teknik okuldur.

 

04-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-201704-05-2017

Bozyokuş Mahallesi İsmail Dayı Caddesi No 44 10800 Dursunbey/BALIKESİR - 0 266 662 23 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.