BALIKESİR DURSUNBEY İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yenilenen Müfredat Programları Tanıtım Toplantısı Yapıldı

İlçemizde yeni eğitim-öğretim yılı hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanıp yürürlüğe sokulan "Yenilenen Eğitim Müfredatı" tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.
Yenilenen Müfredat Programları Tanıtım Toplantısı Yapıldı

22 Ağustos 2017 tarihinde Bakanlığımız TTB salonunda Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ´ın açılışı ile başlayan ve Sayın Müsteşarımız Yusuf TEKİN´in sunumu ile devam eden ve Türkiye genelinde tüm İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin katıldığı toplantıda, İlçe Milli Eğitim Müdürlerine aktarılan bilgiler, İlçemizde de İlçe Milli Eğitim Müdürü Ümit GÖKDEMİR´in sunumuyla okul müdürlerimize aktarıldı.

 

Milli Eğitim Bakanlığımızca uzunca bir süredir hazırlık çalışmaları devam eden ve Milli Eğitim Sistemimizin temel sorunlarını çözerek, modern bir eğitim anlayışı kazandırması beklenen, öğrenme öğretme teori ve yaklaşımlarındaki yenilik ve gelişmeler doğrultusunda çağın gerekliliklerini, ferdin ve toplumun değişen ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerçekleştirilen, "Yenilenen Müfredat" çalışmalarının tamamlanmasının ardından 51 programda yapılan kapsamlı değişiklikler yayımlandı.

 

Bilindiği gibi Bakanlığımızca en son müfredat değişikliği 2005 yılında yapılmıştı. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren 1., 5. ve 9. sınıflarda, önümüzdeki yıldan itibaren de tüm sınıflarda uygulanmaya başlanacak olan yenilenen müfredat ilk defa tüm paydaşlar ve uygulayıcıları ile paylaşılarak, alınan dönütlerle daha sağlıklı bir yapıya kavuşturulmuştur.

 

Özünde Değerler Eğitimini barındıran yenilenen müfredat, değerler eğitiminin eğitimin nihai gayesi ve ruhu olduğu, eğitimden ayrı görülememesi gerektiği vardır. Değerler eğitiminin yanında 21. yy ihtiyaçlarına da cevap vermek üzere kalkınma planları, 64. ve 65. Hükümet Eylem Planları, uluslararası ölçekte gerçekleştirilen sınavların sonuçları, farklı ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlar ve bilimsel araştırmaları referans alarak yenilenen müfredat programları, fen ve matematik alanlarında da inovasyonu temel alan değişiklikler içermektedir.

 

Programın hazırlanmasında dikkate alınan belgeler; Avrupa Yeterlilikler Belgesi, Milli Eğitim Kalite Çerçevesi, Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi olarak öne çıkmaktadır.

 

Dursunbey Öğretmenevi ve ASO Toplantı Salonunda 23 Ağustos 2017 Çarşamba günü saat:15:00´de tüm kurum müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantı İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Ümit GÖKDEMİR´in konuşmasıyla başladı. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılı boyunca çalışmaların devam ettiğini, İlçemiz idareci ve öğretmenlerinin bu konuda sorumluluk bilinci ile ellerinden gelen tüm gayreti göstererek hem taslak programlar için ilçe raporu oluşturulduğunu hem de kurulan komisyonun ilçemiz öğretmenlerine yeni müfredatı anlattığını belirten Ümit GÖKDEMİR, gösterdiği üstün gayretler sebebiyle tüm idareci ve ilgili öğretmenlerimize teşekkür etti, yeni müfredatın Milli Eğitim Camiasına hayırlı olmasını diledi.

 

Şube Müdürleri Ahmet HAYAT ve Ahmet KÖSE´nin de yaklaşan yeni eğitim öğretim yılı ile ilgili bilgilendirme yaptığı toplantının son bölümünde 7-9 Ağustos 2017 tarihleri arasında Erzurum´da yapılan "Okul Bazlı Bütçe" seminerine katılan Sadullah Özer İlkokulu Müdürü Sayın İcabi GÜL, ilgili seminerde edindiği bilgilerden oluşan bir sunum yaptı.

 

Yenilenen Müfredat ile ilgili dilek ve görüşlerin alınmasının ardından toplantı sona erdi.

 

24-08-201724-08-201724-08-201724-08-2017

Bozyokuş Mahallesi İsmail Dayı Caddesi No 44 10800 Dursunbey/BALIKESİR - 0 266 662 23 09

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.